League
2A & 3A Schools
4A Schools
Mount Vernon
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Bowling   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Unified Soccer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
Girls Cross Country
   League  Overall
 WLWL
Archbishop Murp0000
Arlington0000
Cascade0000
Cedarcrest0000
Edmonds-Wd0000
Everett0000
Glacier Peak0000
Jackson0000
Kamiak0000
Lake Stevens0000
Lynnwood0000
Mariner0000
Marysville-Get0000
Marysville-Pil0000
Meadowdale0000
Monroe0000
Mount Vernon0000
Mountlake Ter0000
Oak Harbor0000
Shorecrest0000
Shorewood0000
Snohomish0000
Stanwood0000


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Wednesday, Sep 25
3:45 PM
Snohomish
Oak Harbor
Lake Stevens
Mountlake Ter *


BllngrP
Thursday, Sep 26
3:45 PM
Shorecrest
Lynnwood
Jackson
Edmonds-Wd
Cascade *


MCLM
3:45 PM
Stanwood
Mariner
Glacier Peak
Everett
Mount Vernon *


SVC
3:45 PM
Meadowdale
Marysville-Get
Arlington
Kamiak *


KamHS
Saturday, Sep 28
Time TBD
Nike Portland Invite
Shorewood
Lynnwood
Everett
Edmonds-Wd
Cedarcrest


Blue Lake
Time TBD
Marysville-Pil
Forks
Blaine
Kings *


KHS
9:00 AM
Woodinville
W Valley (Spk)
Squalicum
Port Angeles
Mt. Spokane
Monroe
Kingston
Kamiakin
Eastmont
Bainbridge
Bellevue *


SammStPk
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Cross Country Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Mount Vernon Opponent  
Sat, Sep 14 Sehome Invitational
* Thu, Sep 19 Mount Vernon 42 Marysville-Getchell (Host) 19
Mountlake Terrace 85
Sat, Sep 21 South Whidbey Invite @ SW

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Thu, Sep 26
Mount Vernon (Host)
Everett
Glacier Peak
Mariner
Stanwood
3:45 PM Home SVC
* Thu, Oct 3
Oak Harbor (Host)
Jackson
Mount Vernon
Stanwood
3:45 PM Away CtyBchPk
Sat, Oct 12 Hole in the Wall
Lakewood (Host)
Jesuit, OR
University Prep.
Auburn Mountainview
Arlington
Blaine
Bellevue
Bush
Bainbridge
Bothell
Crosspoint
Chelan
Cascade
Cheney
Cleveland
Camas
Central Kitsap
Cedar Park Chr. (Bothell)
Columbia River
Eastside Catholic
Eastmont
Eisenhower
Eastlake
Elma
Ellensburg
Franklin
Foster
Ferndale
Gig Harbor
Garfield
Glacier Peak
Hockinson
Interlake
Ingraham
Issaquah
Inglemoor
Juanita
Kelso
Kings
Klahowya
Kingston
Kentridge
Lynden Christian
Liberty
Lakeside
Lynden
Lake Stevens
Lake Washington
Lynnwood
Mount Baker
Meadowdale
Mercer Island
Medical Lake
Monroe
Marysville-Pilchuck
Mount Rainier
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
North Central
Newport
Northwest
North Kitsap
Nooksack Valley
O\'Dea
Overlake
Orcas Island
Port Angeles
Prairie
Port Townsend
Roosevelt
Renton
Rogers (Puyallup)
Seattle Academy
Seattle Christian
Sehome
Shelton
Skyline
Sammamish
Sequim
Snohomish
Squalicum
Stanwood
Sedro-Woolley
Tahoma
Wilbur-Creston
Woodinville
Wapato
West Seattle
Walla Walla
9:00 AM Away LWHS
Thu, Oct 17 Skagit County Meet
3:30 PM Riverfront

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Oct 26, 10:00 AMWesco Championships at Lakewood High School
 Nov 2, 10:00 AMDistrict One Championships at South Whidbey High School
 Nov 9, 10:00 AMState Championships at Sun Willows Golf Course
 

Copyright 2007-2016 3AGSHL.com
Advertising Privacy Policy